Cyklinowanie od A do Z
Na czym polega cyklinowanie?
Cyklinowanie jest procesem wyrównywania i usuwania starego lakieru. Dzięki poddaniu podłogi zabiegowi cyklinowania możemy uzyskać naprawdę świetne efekty, nawet przy starym i bardzo zniszczonym parkiecie.
Czynność ta polega na szlifowaniu podłogi drewnianej maszyną niskopyłową (cyklinowanie bezpyłowe). Ma ona na celu zdarcie zniszczonej warstwy drewna.
Cyklinowanie wymaga specjalnych maszyn, z których najważniejsza jest cykliniarka. Do trudno dostępnych miejsc używamy mniejszej maszyny, potocznie zwaną szlifierką kątową. Jakość naszego sprzętu zapewnia precyzję i solidność wykonania

Jak przebiega cyklinowanie?
Na początku szlifujemy podłogę grubymi gradacjami papierów ściernych, to znaczy 24 mm, 36 mm, a czasem, przy lekko zdartym drewnie, papierem 60 mm. By uzyskać odpowiednią gładkość drewna, szlifowanie cykliniarką kończymy szlifierką taśmową - z użyciem taśmy o granulacji 120. Do szlifowania przy ścianach i innych trudno dostępnych miejscach (np. kaloryfery) używamy maszyny kątowej.
Między szlifowaniami, najczęściej po granulacji 60, konieczne jest szpachlowanie (jest to mieszanie pyłu po cyklinowaniu z odpowiednim płynem, a następnie rozprowadzanie po podłodze metalową blachą). Wyszlifowaną podłogę należy odpylić odkurzaczem i lakierować, olejować, albo bejcować.

Lakier czy olej?
To bardzo ważne pytanie, ponieważ zależy od niego przyszła pielęgnacja podłogi oraz jej jakość oraz wygląd przez wiele lat.
Obecnie częstszym wyborem jest podłoga lakierowana - wynika to głównie z tego, że jest prostsza w pielęgnacji. Wystarczy, że lakierowaną podłogę odkurzymy i przetrzemy środkami zabezpieczającymi drewno raz na jakiś czas, a przynajmniej przez 20 lat podłoga będzie piękna i w dobrym stanie. Z czasem jednak warstwa lakieru się wyciera i zostawia po sobie niezabezpieczone, gołe drewno. Wtedy powinniśmy przeprowadzić cyklinowanie podłogi drewnianej.
Możemy też wybrać podłogę olejowaną - były one popularne kiedyś, teraz przeżywają swój renesans. Zasadniczą różnicą między podłogą lakierowaną a olejowaną jest ich wygląd - podłogi pokryte olejem wyglądają bardzo naturalnie, dodatkowo przy kontakcie z podłogą również mamy wrażenie dotykania gołego drewna. Ale oznacza to jeszcze jedno - podłoga olejowana posiada mniejszą warstwę ochronną na drewnie, dlatego narażona jest na większe uszkodzenia i wymaga więcej uwagi. Żeby struktura nie niszczyła się od wody, kurzu lub brudu, raz na dwa, trzy miesiące powinniśmy zabezpieczać drewno specjalnymi impregnatami. Zajmuje to mniej więcej tyle czasu, ile zwykłe mycie podłogi. Dodatkowo co dwa, trzy lata powinniśmy położyć na podłogę kolejną warstwę oleju.
Niewątpliwą zaletą podłogi olejowanej jest to, że podłoga nie będzie wymagać cyklinowania - wystarczy pilnować, by warstwy oleju były nakładane regularnie.
© 2017 drewnianepodlogi.pila.pl
projekt sttrony: wiesiekdach@wp.pl